Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Zlaté české ručičky

Přežije šikovnost rok 2020?

Církevní ZŠ Archa, Petroupim
Ve venkovské škole v Petroupimi jsou ponky a pily k dispozici pořád. • Autor: Matěj Stránský

Platí ještě dnes ono staré a trochu otřepané pořekadlo o Češích jako šikovném národu se zlatýma ručičkama? Žádné oficiální statistiky k tomu neexistují, ale když se zeptáte učitelů na kterémkoli vzdělávacím stupni, většinou uslyšíte velmi podobnou odpověď: Dnešní mladí lidé, kteří vyrostli v roztěkané digitální době, sice umějí skvěle zacházet s mobilem nebo tabletem, když ale vezmou do ruky kladivo, nedokážou ani pořádně zatlouct hřebík. Pohled na to, kam po základní škole míří studenti, ukazuje, že spojit svůj život s prací rukama si přeje stále méně mladých lidí. Množství absolventů odborných učilišť, kde se zručnost aspoň v představách veřejnosti odjakživa pěstovala, kleslo od roku 2009 zhruba o třetinu.

Mladí lidé se do učení nehrnou a řemeslníků je v průmyslu, který je páteří české ekonomiky, nedostatek. Firmy je nahrazují roboty, ale přesto si stěžují, že jim pracovníci do továren citelně chybějí. Premiér Andrej Babiš se letos rozhodl volání průmyslu vyslyšet. Spolu se šéfem Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karlem Havlíčkem slavnostně oznámili, že chtějí na české základní školy znovu zavést povinný předmět dílny a pozemky, který z učebních osnov zmizel v devadesátých letech. Znovuzavedení povinných dílen zvýší zájem dětí o práci rukama a víc jich pak půjde studovat řemeslo nebo aspoň průmyslovku, věří Havlíček s Babišem.

Plán vyvolal bouřlivou debatu o tom, jestli schopnost používat hřebík a kladivo patří do povinné výbavy školáka žijícího ve…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 420
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte