Církevní ZŠ Archa, Petroupim
Ve venkovské škole v Petroupimi jsou ponky a pily k dispozici pořád. • Autor: Matěj Stránský

Platí ještě dnes ono staré a trochu otřepané pořekadlo o Češích jako šikovném národu se zlatýma ručičkama? Žádné oficiální statistiky k tomu neexistují, ale když se zeptáte učitelů na kterémkoli vzdělávacím stupni, většinou uslyšíte velmi podobnou odpověď: Dnešní mladí lidé, kteří vyrostli v roztěkané digitální době, sice umějí skvěle zacházet s mobilem nebo tabletem, když ale vezmou do ruky kladivo, nedokážou ani pořádně zatlouct hřebík. Pohled na to, kam po základní škole míří studenti, ukazuje, že spojit svůj život s prací rukama si přeje stále méně mladých lidí. Množství absolventů odborných učilišť, kde se zručnost aspoň v představách veřejnosti odjakživa pěstovala, kleslo od roku 2009 zhruba o třetinu.

Mladí lidé se do učení nehrnou a řemeslníků je v průmyslu, který je páteří české ekonomiky, nedostatek. Firmy je nahrazují roboty, ale přesto si stěžují, že jim pracovníci do továren citelně chybějí. Premiér Andrej Babiš se letos rozhodl volání průmyslu vyslyšet. Spolu se šéfem Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karlem Havlíčkem slavnostně oznámili, že chtějí na české základní školy znovu zavést povinný předmět dílny a pozemky, který z učebních osnov zmizel v devadesátých letech. Znovuzavedení povinných dílen zvýší zájem dětí o práci rukama a víc jich pak půjde studovat řemeslo nebo aspoň průmyslovku, věří Havlíček s Babišem.

Plán vyvolal bouřlivou debatu o tom, jestli schopnost používat hřebík a kladivo patří do povinné výbavy školáka žijícího ve…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte