Nejpozoruhodnější části pamětí Jamese Comeyho se netýkají Donalda Trumpa. Většinu zajímavých odhalení jsme již tušili a některé další jsou spíše drby nebo barvité komentáře. Comey toho ale podstatně více odhaluje ve své debatě o vládě George W. Bushe. V ní říká o Americe něco zásadního a nadějného – hovoří o roli právníků a naší právní kultuře.

Mnohé ze zápasů, které Trumpova administrativa vede s takzvaným hlubokým státem, jsou v podstatě opakováním střetů Bushovy éry. Comey například podrobně líčí, jak po 11. září 2001 Bushova vláda zavedla výzvědný program s názvem „Hvězdný vítr“, který byl ale, podle přezkoumání ministerstva spravedlnosti, nelegální. Když byl Comey v roce 2004 náměstkem ministra spravedlnosti (a zastupoval svého nemocného šéfa Johna Ashcrofta), odmítl program prodloužit.

Pozoruhodné je, že Comey i Mueller byli republikáni.

Tweetni to

Šéf prezidentské kanceláře Andy Card se spolu s poradcem v Bílém domě Albertem Gonzalesem rozhodl, že navštíví Ashcrofta v nemocnici a zatlačí na něj, aby potřebné dokumenty podepsal navzdory Comeyho námitkám. Když se to Comey dozvěděl, pospíchal do nemocnice a požádal tehdejšího ředitele FBI Roberta Muellera, aby se přidal a morálně ho podpořil. Jak se ukázalo, Ashcroft žádnou pomoc nepotřeboval, Carda vykázal z pokoje i s Gonzalesem. Mueller, který dorazil s několikaminutovým zpožděním, tehdy nemocnému ministrovi, jenž byl technicky zároveň jeho nadřízeným, řekl: „V životě každého člověka…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte