Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Jak si zničit kariéru

Základy americké demokracie střeží nepohodlní právníci

Nejpozoruhodnější části pamětí Jamese Comeyho se netýkají Donalda Trumpa. Většinu zajímavých odhalení jsme již tušili a některé další jsou spíše drby nebo barvité komentáře. Comey toho ale podstatně více odhaluje ve své debatě o vládě George W. Bushe. V ní říká o Americe něco zásadního a nadějného – hovoří o roli právníků a naší právní kultuře.

Mnohé ze zápasů, které Trumpova administrativa vede s takzvaným hlubokým státem, jsou v podstatě opakováním střetů Bushovy éry. Comey například podrobně líčí, jak po 11. září 2001 Bushova vláda zavedla výzvědný program s názvem „Hvězdný vítr“, který byl ale, podle přezkoumání ministerstva spravedlnosti, nelegální. Když byl Comey v roce 2004 náměstkem ministra spravedlnosti (a zastupoval svého nemocného šéfa Johna Ashcrofta), odmítl program prodloužit.

Pozoruhodné je, že Comey i Mueller byli republikáni.

Tweetni to

Šéf prezidentské kanceláře Andy Card se spolu s poradcem v Bílém domě Albertem Gonzalesem rozhodl, že navštíví Ashcrofta v nemocnici a zatlačí na něj, aby potřebné dokumenty podepsal navzdory Comeyho námitkám. Když se to Comey dozvěděl, pospíchal do nemocnice a požádal tehdejšího ředitele FBI Roberta Muellera, aby se přidal a morálně ho podpořil. Jak se ukázalo, Ashcroft žádnou pomoc nepotřeboval, Carda vykázal z pokoje i s Gonzalesem. Mueller, který dorazil s několikaminutovým zpožděním, tehdy nemocnému ministrovi, jenž byl technicky zároveň jeho nadřízeným, řekl: „V životě každého člověka…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte