16-profil-opice
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Není známo, že by Tommy někdy něco závažného provedl. Snad nějaký ten ukradený banán či pohlavek kolegovi z cirkusu, možná pár nevychovaných erotických návrhů jedné z kolegyň. V cirkuse Tommy vystupoval léta a poznal potlesk ochozů. Pak se ale osud zvrtl a Tommy je dnes sám. Bydlí v menším obydlí z betonu a železných, na zeleno natřených drátů, za budovou, jejíž majitel pronajímá soby. Nabízené kopytníky je možné zapřáhnout do saní či povozu a inscenovat s nimi na různých oslavách pro děti vánoční příjezd Santa Clause. Občas se zájemci najdou.

O moc více toho o Tommym nevíme. Jeho tvář se objevila na několika pokoutně pořízených fotografiích, vykukovala zvědavě zpoza drátů. Majitel Tommyho obydlí tvrdí, že se vysloužilý cirkusák má dobře. Jednou ročně prý přijede inspekce a všechno schválí. V příbytku je k dispozici pár hraček, a dokonce i barevná televize. Když se na Tommyho poprvé přijel podívat americký právník Steven Wise, běžel v ní právě dokumentární film s přírodní tematikou. Wise způsobil, že přestože toho o samotném Tommym moc nevíme, jeho jméno dnes zná kdekdo. Americký deník The New York Times o něm a o jeho „kolegyni“ jménem Kiko psal naposledy předminulý týden, už léta před tím se ale zprávy o jejich osudu objevovaly periodicky ve světových médiích, včetně těch nejznámějších, jakým je třeba britská BBC.

Tommy a Kiko jsou primáti, dva šimpanzi, kteří řízením osudu skončili osamělí, v klecích, každý na jiném místě Spojených států. Nemají pravděpodobně hlad,…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte