Hlasy z maďarských voleb se stále ještě sčítají – voličské lístky z maďarského příhraničí, kde mohou hlasovat občané okolních států, hlásících se k maďarské národnosti, jsou teprve na cestě –, je však velmi pravděpodobné, že hlavní hádanka hlasování z předminulé neděle je zodpovězená: strana Fidesz premiéra Viktora Orbána získala téměř polovinu hlasů, po přepočtu získá víc než dvě třetiny poslaneckých křesel, a tedy obhájí ústavní většinu. To při volební účasti přes 68 procent, což je na maďarské poměry vysoké číslo.

Opozice a premiérovi kritici doma i v EU doufali, že Orbánův styl vládnutí a rétorika se Fideszu v těchto volbách vymstí. Především otevřená korupce, kdy vládnoucí strana buduje z peněz z eurofondů vlastní skupinu „národních oligarchů“, a k tomu odhalení, že ze zpronevěr veřejných peněz těží premiérovo nejbližší okolí a rodina. Kromě toho se pozorovatelé maďarské politiky shodují, že agresivita právě skončené volební kampaně Fideszu nemá v novodobé maďarské politice obdobu. Celá se točila kolem postavy amerického filantropa George Sorose a jeho údajné snahy rozvrátit Maďarsko s pomocí řízené migrace z Blízkého východu, Evropské unie a placených „žoldáků“ žijících na maďarské půdě. Přes dva a půl milionu maďarských voličů nic z toho neznechutilo, hlasovali pro Fidesz a výsledky voleb poslaly Orbána do příštích čtyř let ve funkci posíleného.

Historiččin seznam

Svým příznivcům Viktor Orbán před volbami sliboval, že v případě vítězství zakročí proti…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte