16-kom
Vojtěch Filip • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Marně bychom hledali v porevoluční éře moment, kdy se politická scéna ocitla v takové pasti. Je tu vítěz voleb, který má dominantní postavení, ale velmi špatnou pověst. Proto s ním nechtějí jít do vlády ti, které by chtěl on. Některé menší strany považují vítěze za hrozbu pro demokracii, proto s ním nehodlají vládnout, ale tím mu vlastně umožnily mít jednobarevnou vládu. Extremisté (ať už komunisté či SPD) pak čekají, co spadne z jídelního stolu, aby se do toho mohli s chutí zakousnout. Vše navíc komplikuje nečitelný mužik na Hradě. A tak jsme se ani půl roku po volbách neposunuli blíž většinové vládě. Lze se z toho nějak vymotat, aniž by to zemi způsobilo vážné problémy?

Šance pro Babiše

Minulý čtvrtek se na politické scéně odehrála pozoruhodná událost – hnutí ANO se zachovalo jako skutečná strana. Do té doby ke všem aktérům přistupovalo způsobem: ber, nebo táhni, ale tentokrát hnutí samo oznámilo, že by se rádo vrátilo k jednacímu stolu s ČSSD. Ještě nevíme, jestli to k něčemu povede, ale bylo patrné, že ANO konečně pochopilo, že k vládě potřebuje partnera. A partner se nezískává urážením, nýbrž vyjednáváním.

Je třeba také ocenit, že zejména lidé z regionů na uzavřeném jednání ANO celkem hlasitě jakoukoli spolupráci s Tomiem Okamurou odmítali.

Vzhledem k tomu, že chvíli před tím vývoj směřoval k vládě ANO s podporou komunistů a SPD, mohlo by se zdát, že nyní je vše v pořádku. Ale není. Ve hře je totiž varianta koaliční vlády ANO a ČSSD s přispěním…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2265

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte