Kultura

Raději zešílet v divočině. Setkání se šumavskými samotáři

Aleš Palán přináší svědectví o životě utajeném v šumavských hvozdech

Málokdy se kniha rozhovorů s neznámými respondenty stane událostí tak výraznou, že o ní lze týden po vydání diskutovat v kadeřnictví. Autorce recenze se to zatím přihodilo právě jen s titulem Raději zešílet v divočině – objemným svazkem zpovědí šumavských samotářů, který opanoval nedávný Velký knižní čtvrtek.

Recenze jsou výhradně pozitivní, autor tlumočí silné čtenářské reakce, chystá se nové vydání. Čím si devět respondentů natolik získalo čtenáře napojené na elektřinu a obklopené občanskou vybaveností, že si od nich dobrovolně nechají předhazovat, že je život v maringotce méně uhozený než celoživotní hypotéka, nebo servírovat teorii, že když s rozpadem manželství přijdu o domov, je správné a jedině možné už ho následně nemít?

V očekávání studie

Geneze knihy byla pozvolná. Aleš Palán odjel za rozhovorem s Romanem Szpukem na meteorologickou stanici na vrcholu Churáňova, která je současně jediným básníkovým „bydlištěm“. Szpuk řekl Palánovi o dalších okolních podivínech, kteří žijí v minimálním kontaktu s civilizací, a ti zase věděli o dalších. Z cesty na jedno odpoledne se tak rozvinul dvouletý projekt navštěvování samot. Bylo třeba samotáře vyhledat, vracet se a společným chozením a pitím získávat důvěru. Většina z nich nakonec na rozhovor přistoupila.

Jejich novodobé poustevny nabývají různých podob: vlastnoručně postavená chýše na cizím pozemku, zděděná či nalezená stará stavení, populární jsou maringotky. Někteří obyvatelé samot svou půdu…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte