Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Kdo tlačí Zimolu?

V politice je to oblíbená metoda. Pokud je politik při prosazování svého postoje v argumentační nouzi nebo se mu nechce jít otevřeně s kůží na trh, jednoduše prohlásí, že chce vyhovět požadavkům občanů.

Dobře to zná i Jiří Zimola, nedávno zvolený prvním místopředsedou ČSSD. Minulý týden oznámil, že je třeba umožnit v Česku referendum o vystoupení z EU. A protože se svým názorem v rámci vedení ČSSD prohrává, odvolává se na „diskusi s lidmi, kteří tvrdí, že na schválení vstupu do Unie byli občané politikům dobří a teď už je prý názor nezajímá“.

Oblíbenec Miloše Zemana Zimola rozehrává vysokou hru. Jeho předseda Jan Hamáček připravuje s poslaneckým klubem ČSSD návrh zákona o referendu, který neumožňuje hlasovat o členství v mezinárodních organizacích. Nejde o nic nového, sociální demokracie tradičně v Evropě nezpochybňuje členství v EU, naopak usiluje o jeho zpevnění. Pokud jde teď Zimola navzdory svým nedávným řečem o potřebě stranické jednoty se svými kolegy do konfliktu v tak důležité otázce, musí k tomu mít vážné důvody.

Ale jaké? Rozehrávání referenda o vystoupení je agendou nacionalistů, populistů a těch, kdo jsou nacionalisty či populisty zatlačeni do kouta. Kým je tlačen Zimola? Voliči nechtějící odchod Česka z EU patrně snadno oželí, že vláda nevypíše referendum. To by v lepším případě zatáhlo zemi do dlouhé kampaně plné lží, osočování a nenávisti. Obrátilo by na Česko zájem ruské armády trollů, a i kdyby czexit prohrál, radikálové by politicky posílili. Kdyby…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.