Přetahovaná ohledně cel je v tomto okamžiku nejdůležitější politickou bitvou, jaká se v Americe odehrává – mnohem širší než jen spor ohledně dovozu oceli a hliníku. Jedná se o poslední šanci republikánů zabránit tomu, aby Donald Trump uchvátil celou stranu. Lídři republikánů prezidentovi ustoupili ve všem, od jeho osobního charakteru přes otázky přistěhovalectví až po reformu sociálního zabezpečení, jako poslední linii obrany ale zvolili volný obchod. Pokud je Trump převálcuje i v této otázce, dovrší kompletní transformaci tradiční strany.

Zdá se, že si Trump v posledních týdnech vzpomněl, že je vlastně populista, nebo že alespoň roli populisty hraje v televizi. Po kampani, kterou vedl jako poctu zapomenuté dělnické třídě, předal vedení úřadu do rukou republikánského establishmentu. Ten zahájil útok proti Obamově zdravotní reformě, omezil regulace a schválil obrovské daňové úlevy pro firmy a bohaté Američany. Zřejmě proto, že chce před kongresovými volbami znovu povzbudit svou voličskou základnu, nebo možná proto, že skutečně věří něčemu z toho, co říká, se však teď Trump rozhodl k tvrdému postupu ve věci cel – a také přistěhovalectví.

Jak bývá často zvykem, Trump je v těchto otázkách blíže stranické základně než samotní straničtí lídři. Nedávný průzkum Quinnipiacké univerzity ukázal, že voliči jsou celkově proti clům, podobně jako republikánský establishment. Většina republikánských voličů je ale podporuje. Za posledních deset let se vlastně podpora republikánů…

I_obalka_R11_oprava kod
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11_oprava kod
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte