Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Když chodí kluci s holkama

Chvěje se jako ratlíček, říkejme mu Mazlíček. Chcete ho? Má vlahé oči, štíhlou postavu a umí krásně chodit, nejradši po molu. Není to psík, nýbrž model. Předváděl pánskou módu, jenže teď si připadá zbytečný a opuštěný. Zkusíme tu Mazlíka trochu uchlácholit, ale po pravdě – čistě pánských přehlídek letos zase bylo o něco méně než loni. Naplno totiž vypukla éra co-ed shows, koedukovaných módních přehlídek, kde chodí kluci s holkama. Stačí se ohlédnout za právě skončenými světovými fashion weeky.

Teď, Mazlíku, radši neposlouchej: už víc než dvacet firem zavedlo smíšené přehlídky pánské i dámské módy. V Burberry již v roce 2016 prohlásili, že sníží počet přehlídek a přestanou se účastnit pánských fashion weeků. Následovaly další firmy, například Calvin Klein. Na dnech módy v New Yorku se jejich modelové a modelky letos procházeli pěkně pospolu po kotníky v popcornu. Dostali na to oranžové vesty v barvě technických služeb a po přehlídce možná i košťata, aby to po sobě společně zametli.

V Londýně měla letos poprvé co-ed show značka JW Anderson: tam všichni šlapali ve stejných konverzkách do každého počasí i pro každý gender. V Paříži premiérově namíchala chlapce a děvčata Balenciaga. Všichni byli stejně hubení a všichni dostali sáčka jako po Věstonické venuši, takže už nesedělo vůbec nic. Kdo je kdo, se poznalo snad jen podle barev: holky modrou, kluci růžovou. Prý juxtapozice maskulinity a feminity – když to slyší Mazlíček, je z něj nervů uzlíček.

Divit se nemůže. Je to…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R11_oprava kod
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1094
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte