Štědrá rozpočtová politika, která se rozběhla loni před volbami ve formě navyšování platů, důchodů a dávek, pokračuje i letos.

Provizorní Babišova vláda minulý týden schválila hned dvě nákladné změny v důchodech a daních, jejichž dopad sama vyčíslila na 36,5 miliardy ročně. Pro představu – celá suma je skoro třikrát větší než roční příděl peněz pro ministerstvo kultury. Kde chce Babiš peníze vzít? Otázka, která se v minulých letech vyřešila sama růstem ekonomiky a daňových příjmů, se nyní vrací s větší intenzitou. Ekonomika již nemá moc kam zrychlovat a účetní triky, jak rozpočet vylepšit, už Babiš vesměs vystřílel. Státní kasa sice momentálně díky rozjeté ekonomice a sérii šikovných opatření vykazuje nejlepší čísla za 20 let, dlouho to však nevydrží.

Důchody podle dnešních pravidel rostou v lednu o inflaci plus aspoň o polovinu růstu mezd. Pro příští rok by to vycházelo zhruba na pět až šest procent, vláda ale slibuje devět procent. Důchody tak v průměru vzrostou o 918 korun. Zvláštní bonus tisíc korun mají dostat penzisté starší 85 let, aby se zmírnila dlouhodobá nerovnost znevýhodňující občany s minimem odpracovaných let po roce 1989.

V daňové novele se chystá zrušení takzvané superhrubé mzdy. Z té se dnes platí daň 15 procent, což by vycházelo na 20,1 procenta mzdy hrubé. Tato sazba však podle návrhu půjde dolů na 19 procent. Zaměstnanci by tedy měli ušetřit 1,1 procenta, což sice nevypadá jako nic závratného, ale v celostátním měřítku jde o 22 miliard ročně.

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 854

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte