Politický souboj o obsazení křesel policejního prezidenta a šéfa policejního kontrolního orgánu Generální inspekce bezpečnostních sborů přináší pravidelně už léta přehled nečistých úderů, zákulisní manipulace, zkreslování faktů. V tomto úhlu pohledu není právě probíhající pokus premiéra Andreje Babiše odvolat šéfa GIBS Michala Murína nijak výjimečný. Svá specifika ale má: odvolat významného představitele bezpečnostní instituce chce premiér, který je vyšetřován ze spoluúčasti na závažném podvodu. Pokouší se odvolat šéfa úřadu, který má moc nad těmi, kdo premiéra vyšetřují. Oba – odvolávající i odvolávaný – jsou přitom podezřelí, že porušili zákon nebo pravidla způsobem, který je diskvalifikuje z vykonávání jejich funkce. A to tu ještě nebylo.

Kam se ztratil referátník

Na počátku týdne oznámil Michal Murín, že na něj premiér Babiš tlačí, aby ihned odstoupil, a pokud se tak nestane, může prý očekávat nějaký skandál. Tohle oznámení se na oficiálních stránkách GIBS objevilo ve stejný den, kdy na dveře sídla této instituce zaklepali kontroloři z finančního úřadu. Andrej Babiš schůzky s Murínem potvrdil, stejně tak iniciativu v nasazení kontrolorů finančního úřadu. Proč to udělal? Premiéra prý k tomu vedly dva dokumenty.

Prvním byl podnět ke kárnému řízení s Michalem Murínem, který jeho tehdejšímu nadřízenému premiéru Sobotkovi zaslalo loni v dubnu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle Babiše obsahoval dokument závažné informace zpochybňující morální profil…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte