Největší zahraniční dobrodružství firmy ČEZ dospělo po 13 letech do dramatického finále.

Šéfové podniku našli kupce pro svou bulharskou dceru, která spravuje distribuční síť v Sofii a v třetině státu. Podivný obchod ale v Bulharsku pobouřil celou politickou reprezentaci. Po nátlaku opozice se proti postavil premiér Bojko Borisov, který s ČEZ bojuje dlouhodobě. Nelíbí se mu, že síť má převzít neprůhledná firma Inercom, která dosud v zemi provozovala jen čtyři solární elektrárny a stojí za ní neznámí vlastníci, ruské banky a firmy z daňových rájů. Borisov chce obchod prověřit, ve hře je i převzetí firmy státem.

ČEZ si vybral ze tří zájemců podle nejvyšší ceny, zatím má podepsanou smlouvu, ale zaplaceno ještě ne. Přijmout peníze z pochybných zdrojů může být pro polostátní firmu velký problém – to řešili i zástupci státu v dozorčí radě. Obchod nakonec schválili, po bulharských protestech se však do věci vložil Andrej Babiš – notorický kritik dění v ČEZ, podle něhož by šéfové firmy měli vysvětlit, proč jsou s transakcí takové problémy.

Babišovi se kauza může hodit. Už loni se snažil ředitele ČEZ Daniela Beneše zbavit. Ten má dobré vztahy s Milošem Zemanem a toho Babiš nemůže příliš provokovat, dokud nemá plnohodnotnou vládu. Bulhaři ale nyní chtějí zásah i od českého prezidenta.

Není jasné, zda mezinárodní aféra Beneše nějak zasáhne. Vedení ČEZ se hájí, že přijalo nejvyšší nabídku a že prověrka firmy Inercom dopadla uspokojivě.

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 869

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte