Kultura

Umírání bez sentimentu

Když spisovateli Michelu Faberovi umírala druhá žena na rakovinu, uvědomil si, jak se západní kultura skrývá před nemocemi a smrtí - nebo je sentimentalizuje. A po jejím skonu se tak pustil do psaní básní, v nichž líčí syrové pocity, které se rozpínají od hněvu a vzývání Boha (toho „namyšleného sráče“) přes intimní a něžné vzpomínky až po praktickou a byrokratickou stránku celé věci, kdy musel řešit pohřeb či bankovní účty. Výsledkem je sbírka Neskonalá – paradoxně první text, který vyšel bez redaktorského vhledu manželky, jež ho před lety přesvědčila, aby začal s literární tvorbou.

Autor se doposud životopisným prvkům spíš vyhýbal, ale útlá kniha nemohla být osobnější. Sedmašedesát básní je rozděleno do dvou částí. V první Faber detailně líčí postup ničení ženina těla a letmo se dotýká lékařské etiky a eutanazie. V druhé se pak pokouší přizpůsobit skutečnosti poté, co zůstal sám - a nevyhne se přitom fetišizaci předmětů spojených s milovanou bytostí ani lehké dávce patosu. Autor proslulého románu Kvítek karmínový a bílý, sci-fi Pod kůží či Knihy zvláštních nových věcí (ve které lze už najít ozvuky manželčina odcházení) byl doposud bytostným prozaikem, což je dvojsečná zbraň. Doba, kdy byli anglicky píšící autoři jako Thomas Hardy nebo Rudyard Kipling zároveň mistry prózy a poezie, je – jak podotkl nejeden recenzent – pryč.

A třebaže má sbírka Neskonalá své kvality, ohromující básnická vize se nekoná. Ku prospěchu naopak je,…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte