52B_foto Jan Vitvar
Zásadový solitér.

 

 

České umění 20. století zná výtvarníky jdoucí si vlastní cestou nehledě na trendy, ale nikdo to nedělal tak důsledně. Máme hrdiny, kteří odmítli jít na ruku bolševickému režimu, ale nikdo kvůli tomu neobětoval celých čtyřicet let kariéry. A samozřejmě že se do zdejších kulturních dějin zapsaly i postavy, které si přes příkoří uchovaly takový životní elán, že dokázaly zazářit, až když jim to situace dovolila. Nicméně opravdu nikdo nepředvedl tak neopakovatelný příběh jako malíř Pavel Brázda (1926–2017).

Velký astronaut

Když na jaře roku 1990 vyšla na obálce Respektu černobílá reprodukce malby prostovlasého astronauta se vzpaženýma rukama, žádný čtenář nemohl tušit, kdo je jejím autorem. Pavlu Brázdovi bylo tehdy čtyřiašedesát a pár jeho obrazů předtím mohl spatřit jen úzký okruh lidí, který těsně před pádem režimu dorazil na pololegální výstavu Minulost a budoucnost ve sklepech pod Vinohradskou tržnicí, kde se konfrontovali výtvarníci z neoficiální scény. Jedním z nich byl Viktor Karlík. Toho obrazy naprosto neznámého autora v tržnici tak zaujaly, že se je rozhodl publikovat v samizdatové Revolver Revue.

52A
Proti přízemnosti. (Velký astronaut)

Než stačila vyjít, přišla listopadová revoluce. A s ní taky možnost konečně veřejnosti svobodně představit malíře v důchodu, který se místo malování živil posledních deset let povinné pracovní docházky přikládáním v koksové kotelně. Jeho Velký…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1792

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte