Dva roky varovala Evropská komise polskou vládu, že proti ní kvůli změnám v justici zahájí kárné řízení – až se to skutečně stalo. Poprvé v historii Evropské unie byl aktivován článek sedm, což je proces, na jehož konci může být Polsko zbaveno hlasovacích práv. Evropská komise se k tomu rozhodla z obavy o osud právního státu v Polsku. Polská vláda a její zastánci po celé Unii – především z východní Evropy, včetně Česka – se brání, že je to politicky motivovaný krok a vměšování se do vnitřních záležitostí Polska. A na důkaz vzdoru proti takovému postupu polský parlament sporné zákony předminulý týden definitivně schválil a prezident Andrzej Duda podepsal.

Polská vláda a kritici komise mají samozřejmě pravdu. Evropská unie je politický projekt, „právní stát“ je politický termín a možnost sousedů „vměšovat se“ do vnitřních věcí členských států je samotný základ Unie. Jinak by společná pravidla byla nevymahatelná. Otázky stojí jinak. Je postup komise oprávněný? A pokud ano, je nejtvrdší možný postih, jímž Unie Polsku hrozí, moudrá cesta?

Pro odpověď si shrňme alespoň některé z novinek, jež čerstvě schválené polské zákony přinášejí. Až dosud u našich severních sousedů například rozhodovala o tom, kdo splňuje podmínky pro práci soudce, samosprávná soudcovská rada. Ta může vést proti soudcům disciplinární řízení. Zákon její samosprávnost ruší, bude kompletně znovu zvolená a 23 z jejích 25 členů buď politici vyberou, nebo to sami politici budou.

Na polském Nejvyšším soudu…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1485

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte