27_dzihadista_jaros
Do Sýrie už nikdy. (Jan Silovský) • Autor: Milan Jaroš

Případ Jana Silovského (22), prvního Čecha, který se chtěl přidat k Islámskému státu, se částečně uzavřel. Plzeňský krajský soud ho na konci minulého týdne nepravomocně poslal na tři roky a tři měsíce do vězení. Za to, že se hodlal připojit k Islámskému státu a po jeho boku zabíjet nevěřící (nepřátele pravé víry). Soudce dal Silovskému trest při jeho spodní hranici, maximálně mohl dostat až dvanáct let. Silovský, jenž dosud nebyl nijak trestaný, bude zároveň zavřený ve věznici s nejmírnějším režimem, což soudce zdůvodnil tím, že to může lépe napomoci jeho resocializaci a návratu do normálního života. Ve věznicích s ostřejším režimem by podle soudce hrozilo Silovskému nebezpečí šikany, a on by se mohl pod vlivem takové negativní zkušenosti dále radikalizovat.

Silovský během soudního přelíčení změnil výpověď, policii původně tvrdil, že hodlal v Sýrii bojovat proti vojákům prezidenta Bašára Asada, Američanům a Rusům. U soudu ale obrátil s tím, že chtěl odjet do Sýrie zemřít, čímž si údajně chtěl řešit své dlouhodobé psychické problémy. Soud jeho novému tvrzení neuvěřil. Klíčovým důkazem byla jeho původní výpověď po zadržení, v níž se přiznal, že hodlal v Sýrii bojovat. Odjet až na bojiště se mu ale nepodařilo, loni na začátku února ho při přestupu v Istanbulu zadrželi turečtí policisté.

Upoutalo je, že Silovský je oblečený do muslimského šatu, má plnovous a letenku do jednoho z měst na hranici se Sýrií. Poté co jim nebyl schopný vysvětlit, co tam bude dělat, ho vrátili…

I_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1972

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte