Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Svoboda přemýšlet

„A jaký máš teď grant?“ slýchávám stále častěji od kolegů z evropských (rozuměj kontinentálních) univerzit. Zatím si pořád ještě vychutnávám údiv na jejich tváři, když odpovím, že žádný a o žádném ani neuvažuji. Prostě jenom čtu, přednáším, a když mě nějaká otázka zaujme, snažím se o ní něco zajímavého vymyslet a napsat. Grant na to ale nepotřebuji, děkuji.

Na rozdíl od kolegů z přírodních věd mi pořád stačí dobrá knihovna, dnes celkem snadno nahraditelná elektronickými databázemi a internetovým knihkupectvím – společně se štědrými prostředky na nákup knih od mé univerzity. Nejvíce ale potřebuji svobodu nemuset k určitému datu předkládat „timesheets“ (kde vzorně vykážu, čemu jsem věnoval svůj čas), zpracovávat „deliverables“ (výzkumné výstupy), jež zapadnou do určitého „work package“ (pracovního balíčku) – který jsem slíbil poskytovateli grantu předložit.

Ostatně právě proto jsem se stal akademikem, a ne třeba praktikujícím právníkem. Přátelé z velkých advokátních kanceláří v Praze vykazují svůj pracovní čas po pěti minutách a jejich „projekty“ jim vybírají klienti. Já mám onu svobodu bádání, svobodu přemýšlet.

Moji skepsi ke grantům sdílí například známý obhájce „ideje univerzity“, emeritní profesor v Cambridgi Stefan Collini. Podobný luxus jako já už totiž mají jen kolegové na několika elitních univerzitách ve Spojeném království – a na evropském kontinentu téměř nikdo. Zdá se, že jde o nezvratný trend, jdoucí ruku v ruce s tlakem na to, aby se financoval pouze…

I_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte