prumyslovka na trebesine, praha, 16.1.2012
Tahle rovnice nevychází a průmyslníci se můžou radovat. • Autor: Matěj Stránský

Česká matematika možná zamíří k soudu. Senátor a ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička zvažuje ústavní stížnost kvůli rozhodnutí vlády, podle něhož by gymnazisté a studenti lyceí měli mít od roku 2021 povinnou státní maturitu z matematiky, zatímco maturanty odborných škol by tato povinnost čekala až o rok později. „Stejně jako většina ředitelů gymnázií si myslím, že to není spravedlivé. Porušuje to rovný přístup ke vzdělávání,“ kritizuje Růžička záměry politiků, jejichž deklarovaným smyslem je zvýšit kvalitu vzdělání v této zemi. Rozhořčení ředitelé gymnázií tak znovu rozpoutali debatu o budoucí podobě české státní maturity. Jde přitom o mnohem víc, než je roční rozdíl v povinné zkoušce. Hrozí totiž, že propadne daleko větší počet maturantů než dosud a přístup k dobrému vzdělání se pro spoustu mladých lidí zkomplikuje. „V roce 2021 čekám katastrofu,“ varuje své spoluobčany Růžička.

Prohloubení frustrace

Maturitní změnu školského zákona poslanci odhlasovali loni v březnu a prošla celkem v tichosti. Nejde jen o matematiku, ale také o povinný cizí jazyk. Zatímco dnes je pro každého studenta povinnou částí státní maturity jen český jazyk a literatura a může si zvolit, zda chce dělat zkoušku z cizího jazyka, nebo z matematiky, od roku 2021 se tahle praxe změní. Gymnazisté a studenti lyceí budou maturovat povinně ze tří předmětů (češtiny, cizího jazyka a matematiky) a studenti odborných škol jen ze dvou předmětů. Dojde ale k anomálii, povinná pro ně bude…

I_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte