Kultura

Fantomas se zlobí

Francouzská popkulturní legenda jménem Fantomas je u nás spojena především s humorem. Její původní, temnou tvář vrací do hry komiks kanadské kreslířky Julie Rocheleau a francouzského scenáristy Oliviera Bocqueta, který nedávno vyšel česky. Album Fantomas se zlobí se vrací ke kořenům, tedy ke krvavým románům dvojice novinářů Marcela Allaina a Pierra Souvestra, jež vycházely těsně před světovou válkou. V jejich podání to byl zlověstný a nepředvídatelný hrdina, jehož antisystémovost neznala hranic. Právě taková je i jeho komiksová podoba, kterou Rocheleau dotáhla perokresbou a Bocquet nezatížil doslovností.

Ze zloducha vidíme povětšinou jen temný stín s bodavýma bílýma očima a stínohra je vůbec pro atmosféru ústřední. Z ní se Fantomas vynořuje, aby nelítostně a hromadně vraždil, a v ní se zase ztrácí. Do podsvětí, jehož temnota je zdůrazněna černým podkladem stránek. Doplňkovými barvami jsou rudá a tyrkys přecházející v chladnou modř i holubičí šeď; a tato paleta utváří noirovou atmosféru. Scénář je záměrně přímočarý jako u šestákových krimipříběhů, vizualizace v sobě naopak nese mnoho odkazů. Jednotlivá okna upomenou na secesní plakáty, Klimtovy emocemi prostoupené kompozice i další směry a umělce belle époque. Obdobně se mimochodem inspirovala kreslířka Melinda Gebbie v erotickém komiksu Ztracené dívky, který se odehrává ve stejném období ve švýcarském hotýlku.

Fantomas jako by tu byl předvojem hrůzy a iracionality světové války, která zatím doutná…

I_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte