9-kom
Bohuslav Sobotka • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Hýbat s daněmi je ošemetná věc. Málokdy se snižují všem, většinou se zátěž jen přehazuje z jedněch na druhé. Co jedni ušetří, to druzí musí zaplatit a spustí se křik.

To poznal minulý týden Bohuslav Sobotka, když otevřel na webu kalkulačku počítající příjmy podle nového, do té doby utajovaného daňového plánu ČSSD pro letošní volby. Kromě nových daňových sazeb pro firmy a nové daně pro banky chce Sobotka zrušit dnešní rovnou patnáctiprocentní daň z příjmu a zavést místo ní sazby čtyři – od 12 do 32 procent. Cílem je ulevit většině a vybrat víc od lidí s příjmem nad 50 tisíc, což je v Česku vzhledem k nízkým a hodně vyrovnaným platům jen každý desátý.

Sociální demokraté se nijak netají tím, že celý návrh je koncipovaný čistě pragmaticky jako předvolební kalkul. S dopady na ekonomiku si nikdo nelámal hlavu, jde výhradně o to přerozdělit daňovou zátěž tak, jak je to podle ČSSD „spravedlivější“. Z hlediska marketingu dává návrh smysl, zvlášť když proti samotné myšlence progresivního zdanění lze těžko principiálně něco namítat. Funguje v celé západní Evropě a v rozumné míře nemá žádné škodlivé účinky. Stejně jako se neprokázaly žádné blahodárné efekty rovné daně, která v Česku letos funguje už desátým rokem. Teoreticky by sice měla život zjednodušit, ale v praxi se nic takového nestalo. Život předtím běžel bez ní a pokračoval s ní bez zjevných změn. Při hodnocení progresivního zdanění se navíc často zapomíná na to, že vyšší sazbou se nezdaňuje všechno, ale jen to, s čím se…

I_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte