Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Dvacet tisíc mrtvých žen

Na protest proti politice, která přehlíží ženská práva, pochodovalo 21. ledna půl milionu žen ve Washingtonu a tři a půl milionu v dalších městech. Šlo o největší protest v americké historii a aspoň den se mluvilo o tom, že se zrodilo nové, silné feministické hnutí, s jehož politickou silou bude Trumpova administrativa muset ve všem počítat.

Pouhý den nato se ale Trump všem ženám světa vysmál. Podepsal znovuzavedení „politiky z Mexico City“, známé spíš jako globální náhubkové pravidlo. Politika zakazuje všem organizacím v zahraničí, které dostávají americkou rozvojovou pomoc, byť jen zmínit potraty. Politiku, s níž přišel už Reagan, Trump drasticky rozšířil: zatímco dříve jen přistřihávala křidýlka zařízením pracujícím v oblasti antikoncepce, odteď už nebude brát zřetel na to, čím se ona organizace či klinika primárně zabývá.

Kdo někdy navštívil venkovské zdravotní centrum v Africe nebo na Blízkém východě, dobře ví, že se tu často v polních podmínkách řeší všechno – od malárie přes očkování k podvýživě. Peníze amerických daňových poplatníků se nesmějí používat na potraty už od sedmdesátých let, takže pokud je taková klinika náhodou poskytuje, platí je z jiných zdrojů. Teď však musí podepsat prohlášení, že nikdo z jejích zaměstnanců slovo „potrat“ vůbec nevysloví. Dorazí-li dvanáctiletá těhotná, již znásilnil starší bratr, zdravotní sestra jí nebude smět ani poradit, kam se obrátit.

Pokud se klinika vzepře, nedostane už žádné peníze od USAID – organizace, která…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte