10_prezident_foto_divadlotramtarie_cz
Marek Příkazký

Kdybych byl prezidentem… Jednoduchý začátek přetěžké úvahy. Jako by samotná existence této rubriky předpokládala, že oslovený pisatel následujících řádků v některých věcech nesouhlasí se současným prezidentem a za pomoci magického KDYBY poradí, v čem se má polepšit. Já však doufám v nezištnost této rubriky, proto upřímně zaznamenám pár asociací, jež mi vytanou na mysli.

Předně bych, jako protipól přímé volby, zavedl odvolatelnost prezidenta z funkce. Tady už ale narážím na první problém. Je totiž možné, že by se pak v republice začali hromadit bývalí prezidenti, a jelikož každý ex má podle zákona nárok na doživotní ochranu speciálním policejním Útvarem pro ochranu prezidenta ČR, výrazně by se tím zatížil rozpočet ministerstva vnitra. Nemluvě o nároku na doživotní rentu a paušální náhradu, což měsíčně činí sto tisíc korun na jednoho exprezidenta.

Šetřil bych peněženky občanů na nákup vajíček.

Tweetni to

Prezident má samozřejmě spoustu povinností, z nichž znám jen pár hlavních, ale mám pocit, že v posledních letech je jedna z nich krutě diskriminována, a té bych, kdybych byl prezidentem, věnoval zvýšenou pozornost: reprezentovat vlast navenek. Za vulgární výrazy na Hradě bych (podobně jako na skautských táborech) vybíral pokuty do kasičky a výtěžek na konci roku věnoval nejnenápadnějšímu pracovníkovi prezidentské kanceláře. Pokud by tyto sprosté peníze vůbec přijal.

Dále bych se, v případě svého prezidentování, obklopoval hlavně moudrými…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte