Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Kelímek jde na hanbu

Německá města se snaží ukočírovat hory odpadu, které za sebou nechává jeden ze zázraků civilizace

Jen máloco symbolizuje západní luxus víc než kelímek na kávu. Stačí pohled na ulici kteréhokoli většího města – je jasné, že jejich obyvatelé ranní spěch s horkým pitím v ruce prostě zbožňují. A to je problém, protože životnost kelímku se shoduje právě jen s dobou, která je třeba k vypití jedné kávy. Což znamená velké množství odpadu, podle přibližných odhadů jich jen v Praze lidé každý rok vyhodí zhruba čtyřicet milionů. Naskládané do sebe by dokázaly vytvořit hada dlouhého dvě stě kilometrů, což je vzdušnou čarou vzdálenost z hlavního města do Olomouce. Po svých kelímcích by do Olomouce došli také Brňané, jejichž roční spotřeba vytváří hada o délce pětašedesáti kilometrů.

Oblíbené kelímky jsou zároveň obzvlášť obtížný odpad. Tváří se jako karton, ale papír je v nich slisovaný s polyetylenem, aby neprotékaly. Což je kombinace, s níž si většina strojů neporadí a kelímky jsou prakticky nerecyklovatelné. Některá německá města se proto rozhodla, že se růst hory módního odpadu pokusí alespoň zpomalit.

Nejdřív po dobrém

Klíčem je vývoj lehkého a zároveň pevného materiálu, který neproteče a také nestojí výrazně víc než dnešní kelímky používané jak celosvětovými řetězci, tak malými kavárnami. Doplňkem je nijak závratná, ale zase ne úplně zanedbatelná záloha. Lidé by si pak nechali kávu s sebou nalít do vratného kelímku, který by si odnesli a po libovolně dlouhém čase jej zase vrátili – v jakékoli kavárně zapojené do systému. Zálohu by dostali zpět.

Pionýrem je…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1178
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte