Jen máloco symbolizuje západní luxus víc než kelímek na kávu. Stačí pohled na ulici kteréhokoli většího města – je jasné, že jejich obyvatelé ranní spěch s horkým pitím v ruce prostě zbožňují. A to je problém, protože životnost kelímku se shoduje právě jen s dobou, která je třeba k vypití jedné kávy. Což znamená velké množství odpadu, podle přibližných odhadů jich jen v Praze lidé každý rok vyhodí zhruba čtyřicet milionů. Naskládané do sebe by dokázaly vytvořit hada dlouhého dvě stě kilometrů, což je vzdušnou čarou vzdálenost z hlavního města do Olomouce. Po svých kelímcích by do Olomouce došli také Brňané, jejichž roční spotřeba vytváří hada o délce pětašedesáti kilometrů.

Oblíbené kelímky jsou zároveň obzvlášť obtížný odpad. Tváří se jako karton, ale papír je v nich slisovaný s polyetylenem, aby neprotékaly. Což je kombinace, s níž si většina strojů neporadí a kelímky jsou prakticky nerecyklovatelné. Některá německá města se proto rozhodla, že se růst hory módního odpadu pokusí alespoň zpomalit.

Nejdřív po dobrém

Klíčem je vývoj lehkého a zároveň pevného materiálu, který neproteče a také nestojí výrazně víc než dnešní kelímky používané jak celosvětovými řetězci, tak malými kavárnami. Doplňkem je nijak závratná, ale zase ne úplně zanedbatelná záloha. Lidé by si pak nechali kávu s sebou nalít do vratného kelímku, který by si odnesli a po libovolně dlouhém čase jej zase vrátili – v jakékoli kavárně zapojené do systému. Zálohu by dostali zpět.

Pionýrem je…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte