tereza stockelova, mluvci proalt, praha 2.6.2011
Tereza Stöckelová • Autor: foto cudlin 2011

Když Československo před sto lety usilovalo o samostatnost, zformulovalo svůj vznik jako otázku světovou, nikoli jen národní. Svému vzniku rozumělo jako výrazu dějinného pohybu, ve kterém se, řečeno s Masarykem, postavilo na stranu demokracie ve střetu s teokracií, na stranu důvěry v lid jako zdroj politického uspořádání a dobrých řešení společenských problémů. Étos formulace otázky české jako otázky světové je dnes potřeba obnovit. Jak ji formulovat v roce 2017, století po vzniku samotného státu, k němuž se hlásíme?

Boj o demokracii jako princip organizace politického života, který odmítá zjevené pravdy, stále pokračuje. Demokracii dnes musíme hájit především před „zjevenými pravdami“ globální ekonomiky a tekutého kapitálu, které se snaží politiku proměnit na výkon údajně nutných opatření. Zároveň se učíme vytvářet veřejný prostor v nových podmínkách digitální komunikace, která zrušila ustavené hierarchie mezi elitou, jež formuluje fakta, názory a legitimní politické pozice, a zbytkem společnosti, který se k nim jen připojuje a komentuje je v obývácích či hospodách. Hledáme podoby demokracie, ve které má veřejná debata daleko více aktivních účastníků než kdy dříve.

V posledních desetiletích se však stále zřetelněji rýsuje další zásadní dějinný problém lidstva, o kterém jsme před sto lety neměli téměř tušení. Jde o otázku ekologickou. Ať se jedná o globální oteplování a s ním spojené extrémní klimatické jevy nebo znečištění světových oceánů, čím dál naléhavěji si…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte