Báťuška není kámoška

RESPEKT 4/2017

Děkuji za vynikající příspěvek Martina C. Putny. Autor v něm důrazně varuje před zjevnou snahou Kremlu rozeštvat a oslabit naši zemi. V této souvislosti upozorňuje na rizika pramenící z působení různých ruských bank a firem v ČR.

Reklama
Reklama

Domnívám se, že s přihlédnutím k těmto faktům by bylo naivní přestat se zajímat o aktivity a vliv lidí z nechvalně proslulého Prognostického ústavu a roli, kterou sehrál v plánech bývalé KGB. Nemám tím na mysli jen prezidenta Zemana a jeho předchůdce Klause (ti se svojí proruskou orientací nijak netají), ale i další vlivné prognosťáky. Řada z nich stále zastává významné funkce zejména v hospodářské sféře, čímž se spolupodílejí na ohrožování zvláště ekonomické bezpečnosti ze strany současného Ruska.

František Mouka

Polemika: Spor o Žáčka není bojem menšiny genderových aktivistek proti většině

www.respekt.cz

Už několik dní v médiích sleduji polemiku okolo Žáčkovy básničky. Podle mého je báseň dobrá a do čítanky patří.

O tom však psát nechci. Jiří Žáček je sedmdesátiletý pán, který má za sebou rozsáhlé dílo a vážné onemocnění. Má zkušenost rodiče i prarodiče. Dokáže být i ke zvládání těchto svých rolí sebekritický. Cítí se být svým způsobem feministou, tak jako se jím kdysi cítil být Jaroslav Seifert.

Sám si myslím, že mít palec na tepu života nutně vyžaduje být v blízkosti ženy. To, co Žáček dělá, myslí vážně. Proto moje snacha čte jeho věcičky mým vnoučatům.

Generace Jiřího Žáčka a minimálně tři po ní (počítáme-li generace podle určujících vnějších událostí, tj. asi deset let) nesály mateřské mléko v době současné genderové neutrality. To ovšem neznamená, že mají dnes držet pusu. Je-li někdo básník, básní, jak vnitřně musí. Zařazení do čítanky je potom jiný proces.

Strhl se povyk nad tím, že někdo v malé holčičce vidí budoucí maminku. Tím jí přece nezavřel cestu ke kariéře. Nestrhl se však povyk nad tím, že pan Vít Klusák parafrázuje následovně: „K čemu jsou kluci na světě? Aby psali takovýhle debility.“

Vítu Klusákovi je třicet šest. Na svém kontě má mnoho zajímavého. Jeho reakce je však nezdvořilá. Ženy v mém okolí daleko víc trápí nedostatek slušnosti a zdvořilosti mezi lidmi a ve veřejném prostoru. A že jsou to ženy emancipované, na to můžete vzít jed.

Jaromír Matoušek

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte