0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Civilizace16. 12. 201713 minut

S láskou opatrně

Jak se mění manželství v Indii a v Číně a co to znamená pro tamní společnost? Přinášíme pohled týdeníku The Economist na sňatky ve dvou největších asijských zemích.

Ceny nevěst v Číně stoupají do astronomických výšin.
tak si aspoň užít svatbu... • Autor: Milan Jaroš

Indie: rodiče ztrácejí kontrolu, kastovní systém slábne

Do přeplněné, dusné místnosti na předměstí Dillí se šine žena středního věku ve žlutém sárí. Představí se jako Nirmala a začíná mluvit o svém strašlivě nepovedeném manželství. Její manžel začal pít. Často přichází domů pozdě a zvrací na podlahu. V opilosti je agresivní, nedávno se pokusil Nirmalu uškrtit a pochroumal jí krk. Tchán a tchyně, u nichž s manželem bydlí, jsou tyrani, obviňují ji, že celý den jenom leží v posteli. A tak se odstěhovala ke svým rodičům.

Reklama

Na jednání zvané mahila pančajat, jakýsi neformální manželský soud řízený ženami, se dostavil také Nirmalin manžel Čirandžít. Její slova ani moc nezpochybňuje, zdůrazňuje však, že Nirmalu bránil před jejím bratrem, který ji chtěl bít. A také říká, že i ona ho, svého manžela, někdy napadala.

Zdálo by se, že takový svazek musí skončit. Nirmala ani Čirandžít si to však nepřejí, oba se chtějí usmířit. Dva tucty místních žen, které posuzují jejich případ, souhlasí. Jejich rozhodnutí: Čirandžít musí přestat s týráním své ženy, musí ji hájit před svými rodiči, a když se mu udělá špatně, musí po sobě uklidit. Nirmala zase musí snížit částku, kterou chce od manžela na léčbu zraněného krku. Dobrá, říká Nirmala. Vrátí se domů, ale jestli se to nezlepší, požádá o rozvod.

Hromadná svatba 11 párů v Mumbaji. • Autor: Profimedia, Eyevine
Hromadná svatba 11 párů v Mumbaji. • Autor: Profimedia, Eyevine

Indie je stále velmi tradiční společnost. Manželství tu slouží spíše ke spojování…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc