Pokud daňové plány republikánů projdou Kongresem, bude to pro Spojené státy znamenat předěl. Střednědobým a dlouhodobým důsledkem reformy bude masivní pokles veřejných investic, a ten přijde po desetiletích snižujících se výdajů (v poměru k HDP) na infrastrukturu, vědecký výzkum, odborný výcvik a klíčové vládní agentury. Spojené státy se nemohou věčně vézt na investicích z minulosti a s tímto zákonem vstupujeme do temné budoucnosti.

Daňová reforma podle odhadů zvýší státní dluh v příštích deseti letech o jeden bilion dolarů a někteří experti se domnívají, že skutečný pokles federálních příjmů bude o mnoho vyšší. Jestliže Kongres sám nesníží výdaje, přijdou na řadu automatické škrty, pokud se tedy demokraté s republikány nedohodnou na jejich pozastavení. S nemandatorními vládními výdaji to v každém případě vypadá bledě a potenciální úspory se týkají výdajů na pozemní komunikace a letiště, učňovské a přeškolovací programy, zdravotnický výzkum a další stovky programů. Škrty přijdou v situaci, která je již tak dost obtížná. Jak zdůrazňuje Gary Burtless z think tanku Brookings Institution, společné veřejné investice federální a státních vlád spolu s investicemi samospráv jsou ve vztahu k HDP na nejnižší úrovni za posledních šedesát let.

Spojené státy se tak nacházejí v krizovém okamžiku. Světová banka v srpnu zkoumala 50 zemí a došla k názoru, že Amerika bude mít v nadcházejících dvou desetiletích nejvyšší nepokryté infrastrukturní požadavky. Podívejte se kamkoli. Podle…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte