Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Představ si budoucnost

Zpěvačka Björk na novém albu Utopia ukazuje sílu optimismu

Bjork Performs In 360-Degree Virtual Reality Streaming Show In Tokyo
Björk • Autor: Getty Images

Láska pro ni byla hlavním principem, hnací silou i životním nastavením. Björk už od prvních písní z alba Debut po lásce netouží a nechybí jí; naopak je jí neuvěřitelně plná. Právě to ji radostně žene do nejrůznějších dobrodružství, zvukových experimentů i stylových otoček. Zapříčiňuje, že vítá futuristické vymoženosti a spatřuje v technologiích šanci pro sebe i lidstvo. Vše změnilo až minulé album Vulnicura zkomponované v době, kdy se rozpadl její dlouholetý vztah s umělcem Matthewem Barneym. Za doprovodu opulentních smyčců a se zlomeným srdcem natočila desku dokumentující propady, výčitky, hořkosti a pochybnosti o možnostech lásky. Na novince je ale veškerá její energie zpět.

Pokud byla Vulnicura albem bolesti, Utopia je albem uzdravení. Björk znovu nachází euforická spojení s lidmi, historií i přírodou, což se kromě vynalézavé elektroniky, na níž se podílel venezuelský producent Arca, projevuje všudypřítomnými zvuky flétny a ptačího zpěvu. „Moje zhojená rána v hrudi se změnila v bránu, kterou přijímám i dávám lásku,“ konstatuje v písni The Gate, jež vytváří přechod od pochmurné Vulnicury ke znovu nalezené chuti vidět věci z lepší stránky. Její přístup ještě o to víc vyniká v současné popkultuře, které dominují temné vize budoucnosti. Björk cíleně přichází s pozitivní Utopií a představuje si ji jako ženami obývaný ostrov, kde se za doprovodu píšťal promýšlí nový společenský řád i šetrné způsoby zacházení s planetou.

Už díky…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte