Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Pomozme deváťákům

Školní inspekce oznámila, že druhý stupeň zdejších základních škol má problém

Ať už bude novým ministrem školství kdokoli, má o zábavu postaráno. Ke všem již existujícím výzvám a potížím, jako je malý rozpočet, nízké platy, bouřící se rektoři a podobně, teď školní inspekce objevila, že Achillovu patu našeho vzdělávání představuje druhý stupeň zdejších základních škol. Vyplynulo to z velkého testování žáků pátých a devátých tříd, které inspekce dělala v uplynulém školním roce na bezmála čtyřech tisících základek a nyní zveřejnila jeho výsledky.

Páťáci dopadli skvěle a ve srovnání s předchozím testováním v roce 2013 se ještě zlepšili. V žádném z předmětů neskončili pod očekávanou úspěšností, která je naplněna, když žáci dokážou vyřešit správně aspoň tři pětiny úloh. Deváťáci pod očekávanou úspěšností skončili v matematice i přírodovědných předmětech, fyzice, chemii či přírodovědě, nedařilo se jim ani v zeměpisu a němčině. Naopak v angličtině si děti z pátých i devátých tříd vedly nad očekávání dobře.

Cílem testů je dát zpětnou vazbu žákům i školám. Těm prvním ukázat jejich silné a slabé stránky, těm druhým předvést v praxi, zda se jim daří vést žáky k žádoucím výsledkům. Akce je přínosná i pro tvůrce systému – mohou podle výsledků upravit vzdělávací programy a vůbec přemýšlet, jak zlepšovat, co se nedaří.

Právě při tomto přemýšlení došla školní inspekce k závěru, že péči by si zasloužil druhý stupeň základních škol. Vedou ji k tomu nejen zmíněné horší výsledky v testech, ale také pravidelné inspekční návštěvy přímo ve třídách.

Ubrat…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte