Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Od věci

Kočkověda s akcentem

64A_foto archiv Susanne Schötz
Banka stolice OpenBiome v Massachusetts.

Jak jste se k výzkumu vůbec dostala?

Bádala jsem nad švédskými dialekty a zkoumala tóny v řeči – to, jak se mění a odlišují podle emocí, ale také podle toho, odkud dotyčný je. Během tohoto projektu mě napadlo, jak je tomu u zvířat. Sama sdílím domácnost s pěti kočkami, takže ideální podmínky pro to vyzkoušet něco podobného v praxi – jak moje kočky komunikují mezi sebou, zda se mě snaží tónově imitovat a podobně.

Jak jste to zkoumala?

Od domestikace před nějakými deseti tisíci lety komunikuje kočka s člověkem pomocí vizuálních a fonetických signálů. Každý majitel kočky to zná, některé jsou povídavější, jiné méně, ale víceméně jeden druhému rozumějí. Já si začala všímat signálů, kdy mi kočky říkají, že by něco potřebovaly, a kdy to zdůrazňují, že to chtějí hned teď. Začala jsem to nahrávat. A zjistila jsem, že co se tónin týče, zníme vlastně velmi podobně. Takže mě napodobují, abychom si rozuměli. Od toho jsem odvodila, že to tak nejspíš dělají všechny kočky, což znamená, že se to musí lišit i podle dialektů v regionech.

Jak vypadá běžný den takového výzkumu v praxi?

Objíždím různé regiony Švédska, které mám zmapované, co se dialektu a tónin hlasu týče, kde mám domluvené schůzky s majiteli koček. Ty nahrávám v různých situacích, například při krmení, když si hrají, když se chtějí mazlit nebo jít ven. Nahrané zvuky rozdělíme podle toho, zda šlo o mňouknutí, syčení,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte