Elon Musk unveils electric 'Semi' truck
Nová éra začíná, už zase. (Elon Musk předvádí nové modely Tesly) • Autor: Polaris, Profimedia

Tesla, firma vizionáře a podnikatele Elona Muska, představila v minulém týdnu své dva nové modely elektrických aut – nákladní vůz a sportovní kupé. Kalifornská automobilka je celosvětovou tváří aut bez spalovacích motorů a grandiózní show měla ukázat, že po limuzínách a autech střední třídy elektroauta definitivně vstupují na nová území a k novým zákazníkům – k těm, kteří potřebují přepravovat zboží, a k těm, kteří rádi jezdí hodně rychle.

Tesla je ikona, a proto se stejné pozornosti dostalo i záporům: obě nová auta se začnou vyrábět nejdříve za dva roky (firma už na ně ale přijímá závazné rezervace), výrobu současných modelů Tesla nestíhá a na rozšíření výrobních linek horko těžko shání hotové peníze. Pro celý průmysl s auty na baterie to jsou ale jen problémy jedné – jakkoli slavné a obdivované – firmy. Její dokonale designovaná auta tvoří jen malou část elektroaut, která jezdí po světových silnicích. Daleko podstatnější jsou menší a skromnější vozidla tradičních automobilek a asijských firem vyrábějících výhradně elektroauta. Těm se daří každým rokem lépe, navzdory obavě z experimentování, která elektroauta stále obestírá, a otázce, zda jsou auta s elektrickým pohonem skutečně tak ekologická a k planetě šetrná, jak jejich výrobci říkají.

Trochu plánujte…

Česká republika není pro elektroauta a hlavně jejich řidiče zatím žádný ráj. Podle portálu Evmapa.cz jsou tu necelé dvě stovky veřejných nabíjecích stanic, které jsou sice rozprostřené po celé zemi, ale…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1481

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte