Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Ptáček v kleci příběhů

Jakuba Katalpa nechává čtenáře zakoušet pocity samoty

Jakuba Katalpa (1979) vstoupila do české literatury roku 2006 jako tajemná autorka experimentální erotické novely Je hlína k snědku?, za niž získala nominaci na Magnesii Literu pro objev roku. Ve stejném tónu pokračovala knihou Hořké moře, která jí vynesla nominaci na Cenu Jiřího Ortena za „fabulační odvahu a energický, osobitý styl vyprávění“. Výraznější úspěch u čtenářů však zaznamenal až román Němci (2012). Při zachování osobitého stylu se totiž rozhodla být přece jen vstřícnější. „Možná by se dalo říct, že jsem z monologu přešla na dialog, čtenář se pro mě stal rovnocenným partnerem, a přestože pořád mám chuť si s ním hrát a občas mu v textu kladu pasti, jeho názor mě zajímá,“ vysvětlila v rozhovoru pro Literární noviny.

Hravý dialog vede autorka (vlastním jménem Tereza Jandová) se čtenářem i v nejnovější knize Doupě, trojhlasém vyprávění o různých aspektech samoty a opuštěnosti. Stejně jako Němci je psaná věcně a čtenář se snadno orientuje v příběhu. Zároveň zůstává důraz na smyslovost: Katalpa nám svůj svět přibližuje pomocí přesně popsaných smyslových vjemů. Hmat, čich, chuť, sluch, to všechno se díky jejímu sugestivnímu stylu aktivizuje a čtenář tím hlouběji zakouší pocity postav.

Ukradená role

Květa právě oslavila sedmdesáté druhé narozeniny. Vypadá dobře, ale je to chabá útěcha v její samotě. Před dvěma lety jí zemřel muž Jiří, dcera Eva za ní chodí jen proto, aby se ji pokoušela přesvědčit o prodeji vily,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte