Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Doupě

Jakuba Katalpa nechává čtenáře zakoušet pocity samoty

Jakuba Katalpa (1979) vstoupila do české literatury roku 2006 jako tajemná autorka experimentální erotické novely Je hlína k snědku?, za niž získala nominaci na Magnesii Literu pro objev roku. Ve stejném tónu pokračovala knihou Hořké moře, která jí vynesla nominaci na Cenu Jiřího Ortena za „fabulační odvahu a energický, osobitý styl vyprávění“. Výraznější úspěch u čtenářů však zaznamenal až román Němci (2012). Při zachování osobitého stylu se totiž rozhodla být přece jen vstřícnější. „Možná by se dalo říct, že jsem z monologu přešla na dialog, čtenář se pro mě stal rovnocenným partnerem, a přestože pořád mám chuť si s ním hrát a občas mu v textu kladu pasti, jeho názor mě zajímá,“ vysvětlila v rozhovoru pro Literární noviny.

Hravý dialog vede autorka (vlastním jménem Tereza Jandová) se čtenářem i v nejnovější knize Doupě, trojhlasém vyprávění o různých aspektech samoty a opuštěnosti. Stejně jako Němci je psaná věcně a čtenář se snadno orientuje v příběhu. Zároveň zůstává důraz na smyslovost: Katalpa nám svůj svět přibližuje pomocí přesně popsaných smyslových vjemů. Hmat, čich, chuť, sluch, to všechno se díky jejímu sugestivnímu stylu aktivizuje a čtenář tím hlouběji zakouší pocity postav.

Ukradená role

Květa právě oslavila sedmdesáté druhé narozeniny. Vypadá dobře, ale je to chabá útěcha v její samotě. Před dvěma lety jí zemřel muž Jiří, dcera Eva za ní chodí jen proto, aby se ji pokoušela přesvědčit o prodeji vily,…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte