45-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

U vstupu na velkou výstavu o stém výročí bolševické revoluce v Německém historickém muzeu v Berlíně stojí panely a na nich jsou citáty rozličných osobností. Všechny nějak komentují to, co se tehdy v Rusku odehrálo. „Přitažlivost těch myšlenek je dost nebezpečná,“ sděluje například gruzínská spisovatelka Nino Haratischwili. „Bylo to poháněno utopickým snem o zemském ráji,“ čteme o kus dál výrok členky německé vládní komise pro práci s archivy tajné policie NDR Stasi. „Doufám, že jednou bude ten pokus úspěšný,“ říká dlouholetý člen východoněmecké komunistické strany a spoluautor její transformace do dnešní podoby Gregor Gysi.

Hned na prvních krocích fascinující berlínské exkurze do historie, v níž se bez nadsázky převracel svět naruby, jako by se návštěvník měl smířit s faktem, že ani největší tragédie lidstva nemají mít jednoznačnou interpretaci, zhodnocení. Jako by autoři výstavy chtěli říct: „Každý to vidí trochu jinak.“ Jakou však mají slova vypovídací hodnotu v případě, kde se následky dají stěží dohlédnout? Jak tehdejší události popsat, abychom vystihli jejich podstatu?

Pokud otázky vztáhneme ke třem mluvčím z úvodu, vypadají takto: Jak mají bolševickou revoluci zhodnotit ti, kdo se považují za její oběti, případně potenciální oběti, a z možné recidivy je jímá pocit děsu? Stačí mluvit o „nebezpečnosti myšlenek“? Nebo co ti, kteří v sobě nosí jisté známky sympatií k tomu, co se v Rusku dělo? Mohou mluvit o utopiích, chvályhodných ideálech, či dokonce dobrých plánech…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte