56_RECENZE

Za největšího amerického romanopisce střední generace ho označil žijící klasik Philip Roth, jeho Svoboda z roku 2010 se podle britského deníku The Telegraph stala prvním velkým americkým románem obamovské éry a jeho fotografie se následně objevila na obálce časopisu Time.  Už svým původem byl Jonathan Franzen do jisté míry předurčen, aby nabídl „obraz běžných citů a způsobů amerického bytí“ – jak po tom v rámci hledání velkého amerického románu před bezmála sto padesáti lety volal vlivný esejista John W. DeForest. Narodil se totiž v Illinois na Středozápadě, místě obecně chápaném jako kulturně docela nudná, ale přesto (či právě proto) jakási norma toho, čeho se lze v USA nadít.

Svoboda, v níž podrobuje kritice svoje postavy i svou vlast, je rozsáhlou kronikou problematických vztahů rodiny Berglundových a zároveň zachycením společenské proměny na přelomu milénia: zatímco otec i matka jsou liberální demokraté, jejich syn podlehne bushovsko-cheneyovské rétorice, která následovala po událostech z 11. září a měla pro hrdiny i pro Ameriku nemalé důsledky. Román sklidil obdiv na obou stranách Atlantiku a autorův další, v pořadí pátý titul Purity tak logicky provázely publicita a očekávání.

Budování identity

Obě knihy mnohé spojuje. Zaprvé hlavní téma hlásá už název – přičemž jak svoboda, tak čistota jsou pro historii Spojených států pojmy klíčové. Svoboda již od války za nezávislost, kdy byla míněna jako záležitost politická, záhy se k ní…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte