Hospodská debata dva týdny před volbami, na programu je logicky Andrej Babiš. Argumentů proti němu padá celá řada, třeba ten, že Babiš je prý po čtyřech letech v politice dvakrát bohatší, což přece není normální.

V tu chvíli jsem to nechal být, ale měl jsem se ozvat. Ne že bych chtěl někomu volbu proti ANO rozmlouvat, ale ta stížnost na zázračné zbohatnutí zaznívá často a bohužel zkomoleně. Sám jsem ta čísla čtyři roky počítal a rozumět jim tak, že si Babiš nahrabal v politice, je nepatřičná zkratka.

Každý rok na jaře vychází v americkém Forbesu žebříček nejbohatších lidí světa, na podzim pak žebříček nejbohatších Američanů. Český Forbes analogicky vydává žebříček nejbohatších Čechů. Poslední je ze začátku října, Babiš je v něm jako obvykle dvojka s majetkem 88 miliard korun.

Jak se takové číslo počítá? Taky mi to vrtalo hlavou – i proto jsem se přidal, když český Forbes před šesti lety startoval. V globálním žebříčku už Babiš byl, ovšem jen s bídnou 1,1 miliardy dolarů. Z New Yorku na něj přišla útlá složka plus vzorečky, manuály a čísla, ze kterých ale plynula jedna podstatná věc: Babiš byl pro americké počtáře jedním z mnoha drobných lidí odkudsi z východní Evropy, položka číslo 1057 na seznamu čítajícím 1210 lidí. Navíc se o podnikání nebavil, na otázky z New Yorku neodpovídal.

Co jako novinář z New Yorku uděláte? Víte z oficiálních zdrojů, že je tu velká firma Agrofert, a víte, komu patří. Ale postupujete opatrně, oficiální čísla „dělíte dvěma“, držíte se…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte