Kultura

Tajení bez tajemství

Jedním z titulů uvedených na trh minulý týden v rámci Velkého knižního čtvrtku je románový debut filmové a televizní scenáristky a režisérky Andrey Sedláčkové Každý něco tají. Jde o druhou autorčinu knihu; první před třemi roky byl dokumentární svazek Moje pařížská revoluce, v němž se vrátila do přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy emigrovala a rozhodla se i po československém převratu zůstat ve Francii, studovat tam a pracovat. Novinka je svižně napsanou prózou, ve skladbě i v dikci nesoucí scenáristické rysy. Odsýpající děj, půlstovka krátkých kapitol, žádná rozvitá souvětí, filmově strohé charakteristiky, stručné introspekce. Vše provedeno profesionálně. Při četbě prózy si vždy vytváříme v hlavě svůj vlastní „film“ – a u románu, který Sedláčková připsala herečce Tatianě Vilhelmové, to jde obzvlášť dobře.

Je zde od všeho trochu. Společenská problematika, to jsou intervence do soukromí ústřední dvojice, populárních herců Lucie a Jiřího, jimž se do života vlamují bulvární média. Ani jeden z manželů o to nestojí a nechce s bulvárem hrát žádnou hru. Lucie se soudí, a nevyhraje. Je tu vztahová intimní rovina: manželství Lucie a Jiřího je hodně provozní, setrvačné, ale oba ctí rodinu, jak se ukáže, když dojde na příležitosti zaháčkovat se citově jinde. Vyskytuje se tady i linie historicko-politická: Luciin tchán Rudolf, dobře zajištěný vdovec, jenž zasahuje do chodu synovy rodiny, touží po stvrzení správnosti své životní cesty, která se za normalizace…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte