Mé zlaté střevíčky ty jsou jak ze zlata, tak proč všichni koukaj, jako kdybych byla nahatá? V tento slavný den, každé dívky sen, že si sednu do kočáru já a já. A tak dále, zpívá se na melodii známé svatební písně Zlaté střevíčky. Tohle je však nová verze pro nový typ svateb. Ano, jsou to svatby, kde si jedinec bere sám sebe. Ano, je to zvláštní nápad. Ano, tak zvláštní, že to vypadá, že epidemie narcismu tu někomu sežrala mozek. Ale my v tento slavný den nechceme příkré soudy, tak si radši zazpíváme.

Chvíli to vypadalo, že na škále partnerských a sexuálních preferencí už nejde vymyslet nic výstřednějšího, než už tu bylo. Ale znovu se ukázalo, co všechno jde, když se chce. Dokonce donutit svět, aby se zcela vážně zabýval sologamií, tedy sebeláskou, která může jedince vést až ke svatbě sama se sebou.

Svatba probíhá tak, že člověk, v zaznamenaných případech většinou žena, si nazuje zlaté střevíčky, nasedne do kočáru a ve zlatém finále navlékne sama sobě obřadně zlatý prsten. Slíbí si lásku a věrnost, bílé šaty celé z hedvábí všechny lidi přivábí, gratulace, dary, prostě všechno, jak má být v onen slavný den.

Zaznamenané případy pocházejí především z USA, ale také z Anglie či Itálie, kde se zrovna nedávno sama za sebe provdala trenérka fitness Laura Mesi – viditelně zamilovaná.

Výklady se různí: někdo v tom vidí akt vyhroceného individualismu. Někdo feminismu – proč by si nezávislá svobodná žena měla odepřít svatbu jenom proto, že poblíž zrovna není žádný…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte