26A_jaros03 Tomio Okamura a Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš

Do voleb zbývá už jen pár dní a více než jeden milion voličů – tedy 20 procent z těch, kteří se o víkendu chystají k urnám – není stále rozhodnuto, komu dá svůj hlas. Průzkumy ukazují, že pokud by nerozhodnutí voliči hlasovali pro jednu stranu, hnutí ANO by nemuselo mít své všeobecně očekávané vítězství vůbec jisté. Dokáže ale nějaká partaj zlákat masu váhajících na svou stranu?

Tady rebel, tady rebel, přepínám

Podle sociologů se na tu otázku neodpovídá lehce. Nerozhodnutí voliči totiž nepředstavují jednolitou skupinu, na kterou by partaje mohly v posledních dnech volební kampaně snadno cílit. „Z našich dat vyplývá, že jsou mezi váhajícími častěji ženy, dále ti, kteří se o politiku pravidelně nezajímají, a středoví až pravostředoví voliči. A také mladí lidé a prvovoliči, kteří zatím nemají vyhraněný politický názor. Ale nejedná se o jasně definovatelnou skupinu – prochází napříč věkovými skupinami a neexistuje tu žádné ostré vymezení,“ vysvětluje Jan Červenka z Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Trochu jasnější výklad nabízí pohled na politické preference. S lehkou nadsázkou řečeno se podle expertů nerozhodnutí voliči dělí na dvě skupiny. V té první jsou vysokoškolsky vzdělaní občané, kteří se aktivně zajímají o veřejné dění a teď nevědí, jak se rozhodnout mezi roztříštěnou středopravicovou scénou. Druhá skupina je úplně jiná. „Tu najdeme v nižších sociálněekonomických vrstvách, kde se lidé o politiku běžně nezajímají a kde rozhodují výrazné osobnosti a…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte