Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Nebyla by to škoda

Česko minulý týden nečekaně nahlédlo do své budoucnosti a mnohé takový pohled vystrašil. „Na vině“ byla zpráva agentury Reuters o tom, že koncern Volkswagen zvažuje přestěhování části výroby škodovek z Česka do Německa. Článek se objevil ve středu a ještě ten den začaly protestovat odbory, vládní i opoziční politici. Premiér Bohuslav Sobotka ohlásil, že si pozve na jednání majitele firmy. Předák odborů Josef Středula varoval, že Volkwagen chce z Česka „odčerpat peníze“. Zahraničněpolitický předák ODS Jan Zahradil zase na sociálních sítích napsal, že jde do tuhého a padá pověst privatizace Škody „jako něco vznešeného“.

Ekonomika je v mnoha českých regionech závislá na jedné firmě.

Tweetni to

Hned další den mluvčí VW popřel, že by se stěhování výroby pryč z Česka chystalo nebo se o něm jen „uvažovalo“. Člověk ale nemusí být pan Středula, aby tomu druhému těžko věřil. Celý automobilový sektor se ocitá ve velké nejistotě a pohybu vzhledem k nástupu elektromobilů. Největší světový výrobce aut by byl tedy sám proti sobě, pokud by o podobných změnách v organizaci výroby minimálně „neuvažoval“. Zvlášť když jeho česká dcera marně shání dostatek kvalifikovaných dělníků a montovny v Německu mají méně práce, než by si přály. Přesuny uvnitř koncernu jsou proto věcí, o kterých soudné vedení uvažovat musí. Ostatně tohle je ten kapitalismus, který jsme si přáli a přejeme mít. A pak jsou tu další věci. Škodovka je součástí německé firmy a byly to německé peníze,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R41_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte