Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Antihujeři se hlásí

ODS by po volbách ráda opět směrovala Česko. Ale kam?

28_volby

Když se před čtyřmi roky v parlamentních volbách s necelými osmi procenty dostala ODS do Poslanecké sněmovny, považovali to její členové za úspěch. Přestože v minulosti útočili až na třicetiprocentní volební výsledky a byli zvyklí sestavovat vlády, v roce 2013 padla ODS jedním rázem na dno. Protikorupční razie na Úřadu vlády a odhalení, že místo premiéra šéfovala často zemi jeho sekretářka (a utajená milenka), smetly kabinet tehdejšího předsedy ODS Petra Nečase a možnost, že po takových událostech občanští demokraté znovu usednou do poslaneckých lavic, vypadala nepravděpodobně. „Když jsme v říjnu 2013 objížděli regiony, lidé si před námi odplivávali, v lepším případě nás ignorovali,“ vzpomíná poslanec a dnešní „šestka“ na pražské kandidátce Marek Benda.

Nyní to vypadá, že ODS úspěšně prošla údolím smrti a znovu nabírá na síle – podle průzkumů se nachází mezi čtyřmi stranami, které mají své místo ve sněmovně jisté. Poslední volební model agentury Median ze září odhaduje volební zisk občanských demokratů na 9,5 procenta. A pokud by k urnám dorazili všichni voliči, kteří o straně uvažují jako o jedné ze svých hlasovacích variant, mohla by ODS dosáhnout až na dvouciferný výsledek. Její zástupci jsou s vývojem samozřejmě spokojeni a netají se tím, že by opět rádi udávali směr české politiky. Ale jaký směr to vlastně je?

Co vidí Fiala a nevidí Klaus

Když má předseda ODS Petr Fiala shrnout volební nabídku své partaje do jedné věty, volí slogan „nižší…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R41_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte