4-kom-1

Patologický lhář, podvodník, neuctivec, pomatenec, neschopný být prezidentem, zlomyslný klaun, narcis, nechutný, urážlivý, člověk s chorobnou potřebou být chválen.“ Pokud byla hodnocení předních republikánských politiků a komentátorů vloni před volbami trefná, pak právě tento muž, Donald Trump, se stává 45. americkým prezidentem.

Jeho zvolení ukázalo politiku jako otevřenou arénu, do níž je možné vstoupit i se zdánlivě nepatrnými šancemi (plus velkými penězi) a probojovat se až na vrchol. Tatáž politika se ale také náhle zjevuje jako zdroj nejistoty planetárních rozměrů. Nejvlivnější politické funkce se ujímá člověk, jehož plány vypadaly v předvolební kampani příliš směšně a nabubřele, aby se jimi odborníci vážně zabývali. O to horečněji se průběh dvou měsíců po zvolení jevil jako jedna velká anketa na otázku, jestli skutečně bude chtít dělat Trump v zahraniční politice to, co slíbil. Půjde do konfliktu s Čínou? Zruší klimatickou dohodu nebo smlouvu ohledně íránského jaderného programu? Oslabí NATO, a případně jak? Podrazí Evropu a zruší sankce vůči agresivnímu Rusku? Jak daleko dotáhne svoji nechuť vůči Evropské unii?

Jenže ani po zvolení Trump obavy a nejistotu nerozptýlil, spíš naopak. NATO nazval zastaralou organizací, přitom my víme, že tak mluví čeští komunisté. O EU se vyjadřuje ve stylu, jako by se těšil na její rozpad – tak také řeční zdejší radikálové. Nelze nevidět kontrast mezi tím, jak špatně Trump mluví o německé kancléřce a jak dobře o ruském…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2212

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte