Swiss President Leuthard stands next to China's President Xi as they launch the Swiss-Sino year of…
Umět plavat. (Si Ťin-pching) • Autor: REUTERS

Světová ekonomika je jako oceán, jehož vody se nakonec dostanou všude. Je proto potřeba naučit se v něm plavat, nikoli mu vzdorovat. Uzavřít se před obchodem se světem je jako schovat se do místnosti bez oken: uniknete dešti a větru, ale připravíte se o světlo a čerstvý vzduch. Nejmocnější muž komunistické Číny, Si Ťin-pching, si svůj projev k zahájení Světového ekonomického fóra v Davosu pečlivě připravil. A dobře věděl, k jakému publiku bude mluvit. Nezačal čínským mudrcem Konfuciem, ale citátem z Charlese Dickense.

Úspěch se dostavil ihned. Byznysmeni, politici, celebrity a ekonomové, kteří bez hlesu poslouchali, si odnesli následující zprávu: Globalizace a volný obchod bez cel a omezení mají nového vůdce. A tím vůdcem je Čína, která střídá Spojené státy. Kontrast k nastupujícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi nemohl být větší. Ten v Davosu nebyl, připravoval se na svou inauguraci, nicméně v předešlých dnech stihl vyhrožovat obchodní válkou jak Číně, tak Německu, druhé a čtvrté největší ekonomice světa. Si Ťin-pchingův projev zněl dobře nejen zastáncům globalizované ekonomiky. Čínský vůdce také apeloval na dodržování Pařížské klimatické dohody, která má zpomalit oteplování planety, nebo snil o světě bez jaderných zbraní.

Pokud se Trump a jeho vláda skutečně rozhodnou zvrátit vývoj posledních dvou desetiletí a začnou Ameriku uzavírat před obchodem – což byl jeden ze slibů, který nastupujícímu prezidentovi vyhrál volby –, bude podle analytiků čínská snaha…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1227

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte