Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika

Čapí hnízdo na Hradě

Prezident zkouší pomoci šéfovi ANO z maléru

Prezident Miloš Zeman se tento týden ve středu vrací z Valného shromáždění OSN v New Yorku a hned po návratu se chystá ponořit do trestní kauzy Andreje Babiše. V televizi Barrandov, kam si prezident chodí do pořadu Týden přátelsky popovídat s jejím majitelem Jaromírem Soukupem, Zeman sdělil, že se chce setkat s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a „poslechnout si jeho stanovisko“ k trestnímu stíhání Babiše kvůli podezření z dotačního podvodu při stavbě farmy Čapí hnízdo.

Chovanec už pozvání na Hrad potvrdil na svém twitterovém účtu. Ohradil se však proti tomu, že by si měl s prezidentem vyprávět o Babišově trestním stíhání. „Předpokládám, že pan prezident ví o tom, že ministr vnitra nemá ze zákona přístup do živých kauz,“ napsal ministr a vyjádřil ochotu bavit se pouze obecně o fungování policie.

Na Hrad už minulý týden se svým stanoviskem ke svému stíhání zavítal na vlastní žádost předseda hnutí ANO Andrej Babiš a – rovněž na vlastní žádost – ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který stojí pevně za svým předsedou. „Je to účelová kauza, která má ovlivnit sněmovní volby,“ zopakoval Babiš po hradní schůzce své vnímání celého problému.

Babiš a šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek jsou trestně stíháni pro podezření z dotačního podvodu – policie má za to, že společnými silami skryli za anonymními akciemi fakt, že farma Čapí hnízdo je v držení Babišovy rodiny, aby farma mohla získat dotaci 50 milionů korun. A když bylo hotovo, převedl si…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].