tabulka

Vysmívají se nám,“ zlobí se drobná energická žena a po chvilce dodává: „A nejen nám, ale i dětem, rodičům a dalším generacím, které na tohle doplatí.“ Ředitelka pražské Základní školy Na Smetance Hana Vítová má na mysli vládu, která minulý týden už poněkolikáté odložila rozhodnutí, zda vůbec, popřípadě kdy a kolik, dostanou přidáno špatně placení čeští učitelé. Další příležitost mají ministři tohle pondělí. Pokud učitelům nezvýší mzdy, plánují jejich odbory stávku. A soudě podle postoje ministra financí Ivana Pilného (hnutí ANO) se schyluje spíš ke stávce. Minulý pátek totiž rozeslal do světa zprávu, že nejsou peníze.

Nevyzpytatelná politika

Ředitelka Vítová tancům kolem navýšení učitelských platů nerozumí. „Vždyť tato vláda přijala usnesení, že zvýšení učitelských platů je její priorita,“ říká. Cílem bylo, aby se platy učitelů do roku 2020 vyšplhaly o 30 procent nad průměrný plat (ten je zhruba 29 tisíc korun). Aby se tento cíl naplnil, museli by učitelé dostávat každý rok o 15 procent víc.

Právě o toto zvýšení se vládní strany momentálně přetahují. ČSSD a lidovci chtějí učitelům přidat od listopadu 15 procent k tarifu (částce bez odměn) a v příštím roce znovu 15 procent. To by rozpočet vyšlo zhruba na dvě miliardy korun letos a na 13 miliard příští rok. Zároveň se o učitelích licituje v jednom balíku s dalšími státními zaměstnanci (třeba hasiči, policisty nebo nepedagogickými pracovníky ve školství): ti mají dostat přidáno deset procent. Tady už se ČSSD a…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte