Když vidíme zničující dopady hurikánů Harvey a Irma nebo lesních požárů na západě Spojených států, nemůžeme nepomyslet na to, jak důležitou roli v našich životech hraje vláda. Ale přestože chápeme, dokonce oslavujeme, roli vlády po podobných katastrofách, většinou jsme slepí k tomu, jak důležitou roli může hrát při prevenci podobných krizí.

Amerika si od dob Ronalda Reagana osvojila ideologii, že vláda je především zdrojem obtíží. Reagan přece slavně prohlásil, že „nejděsivějších sedm slov v angličtině zní: Jsem z vlády a přicházím na pomoc“. Reagan bojoval za oslabení vize aktivistického státu a prosazoval místo ní přísně omezenou roli vlády, jež se má věnovat pouze základním funkcím, jako je například národní obrana. Reagan věřil, že mimo tyto oblasti by vláda měla pouze podporovat soukromý sektor a volný trh.

Reaganův pohled vyvěral ze zkušenosti sedmdesátých let, tedy éry poznamenané špatnou fiskální politikou, překračováním vládních pravomocí a pomalým hospodářským růstem. Jeho přístup možná dobře odpovídal době. Pak se ale desítky let udržel jako zatuhlá ideologie, i když jsme mezitím vstoupili do nových časů, v nichž Amerika čelí velmi odlišným výzvám, jež často aktivistickou vládu přímo vyžadují. Jedná se o rezignaci na odpovědnost typickou pro obě politické strany.

Nové výzvy

Již desetiletí jsme svědky toho, jak jsou stagnující mzdy devadesáti procent Američanů provázeny superrychlým vzestupem několika procent nejbohatších. To vede k prohlubování…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte