Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Příležitost pro aktivistické vlády

Doba se změnila a přinesla politikům spoustu důležité práce

Když vidíme zničující dopady hurikánů Harvey a Irma nebo lesních požárů na západě Spojených států, nemůžeme nepomyslet na to, jak důležitou roli v našich životech hraje vláda. Ale přestože chápeme, dokonce oslavujeme, roli vlády po podobných katastrofách, většinou jsme slepí k tomu, jak důležitou roli může hrát při prevenci podobných krizí.

Amerika si od dob Ronalda Reagana osvojila ideologii, že vláda je především zdrojem obtíží. Reagan přece slavně prohlásil, že „nejděsivějších sedm slov v angličtině zní: Jsem z vlády a přicházím na pomoc“. Reagan bojoval za oslabení vize aktivistického státu a prosazoval místo ní přísně omezenou roli vlády, jež se má věnovat pouze základním funkcím, jako je například národní obrana. Reagan věřil, že mimo tyto oblasti by vláda měla pouze podporovat soukromý sektor a volný trh.

Reaganův pohled vyvěral ze zkušenosti sedmdesátých let, tedy éry poznamenané špatnou fiskální politikou, překračováním vládních pravomocí a pomalým hospodářským růstem. Jeho přístup možná dobře odpovídal době. Pak se ale desítky let udržel jako zatuhlá ideologie, i když jsme mezitím vstoupili do nových časů, v nichž Amerika čelí velmi odlišným výzvám, jež často aktivistickou vládu přímo vyžadují. Jedná se o rezignaci na odpovědnost typickou pro obě politické strany.

Nové výzvy

Již desetiletí jsme svědky toho, jak jsou stagnující mzdy devadesáti procent Američanů provázeny superrychlým vzestupem několika procent nejbohatších. To vede k prohlubování…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte