Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Síla osudu

Británie zjišťuje, že patří do Evropy

Britové již vědí, že jejich představy o odchodu z Evropské unie byly naivní. Vynechme přitom tentokrát lži jejich vlastních politiků, včetně té nejslavnější a odvolané několik hodin po referendu, že totiž díky rozvázání členství každý týden ušetří 350 milionů liber, které pak investují do zdravotnictví. Více než rok po těsném hlasování se ukazuje, že i reálněji uvažující stoupenci odchodu z Evropy neměli ani tušení, jak obtížné je v dnešním světě existovat jako menší, samostatná, a přesto prosperující země. Do EU se vstupuje dlouho, přístupové rozhovory a domácí reformy trvají léta, někdy desetiletí. Zemi je potřeba zásadně proměnit. Opačným směrem to ovšem ani pro tak vyspělý a bohatý stát jako Spojené království není o nic snazší či rychlejší. A výsledek je i tak krajně nejistý, takže i někdejší ostří protagonisté brexitu začínají inklinovat k něčemu, co se silně podobá původnímu členství.

Dočasnost

Po měsících mlhavých postojů a spousty silných slov o „tvrdém brexitu“, vlastně odchodu bez jakékoli přátelské dohody se zbytkem EU, se politici všech rozhodujících stran na ostrovech začali shodovat, že dohoda s Bruselem je nutná – a nejen to. Politikům pravice i levice je nad slunce jasnější, že připravit zemi na samostatnou existenci je stejně dlouhý proces jako příprava na vstup. Výraz „tvrdý brexit“ ostatně čím dál častěji nahrazuje výraz „pád z útesu“, který sám dobře naznačuje, jakého osudu pro svou ekonomiku se Britové nyní obávají. Sny o rychlém odchodu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.