15_tema01_jaros
Autor: Milan Jaroš

Favorit voleb Andrej Babiš jde do podzimního klání o sněmovnu se „snem o zemi, jakou bych chtěl mít“. Jaký ale sen sní o České republice její občané a občanky? A jak se jejich tužby či obavy projeví u říjnových voleb?

Z jednoho úhlu vypadá české snění dramaticky jako noční můra plná obav z budoucnosti plné terorismu a cizokrajných migrantů, z jiného jako poklidné a spokojené užívání si existence v zemi s nejnižší nezaměstnaností v Evropě a stabilním ekonomickým růstem. Jeden splněný sen předchozích generací ovšem začíná v české představě budoucnosti praskat – totiž že bezpečí, svoboda a blahobyt našich životů jsou spjaty s naší přináležitostí k Západu, konkrétně se členstvím v Evropské unii. Další tužby však mají současní Češi společné se svými předky. Především tu, že zemi by měl za ně řídit nějaký selským rozumem vybavený a nadstranický „odborník“.

Pozor, migrace

Pokud bychom hledali téma, které dnes nejvýrazněji rezonuje českou společností, průzkum za průzkumem potvrzuje hlavního podezřelého, který i laickému znalci přijde na mysl: strach z migrace, terorismu a cizinců. Šetření domácích agentur ukazuje, jak tato nálada dramaticky posílila v čase. V průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se obavy z „války a terorismu“ ještě v roce 2009 krčily na posledním místě za strachem z nezaměstnanosti, propadu životní úrovně či kriminalitou; nyní suverénně vedou, byť už ne s takovým náskokem, jako tomu bylo v době vrcholící uprchlické krize v roce 2015.…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1724

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte