Kultura

Hukot času

Jak naložit s něčím bolestně banálním, jako je láska, smrt a život? Tak nějak to musí znít v hlavě každého spisovatele. Brit Julian Barnes se to pokouší zodpovědět téměř čtyřicet let a ve svých ceněných prózách dospěl k následující odpovědi: banálně, bez cavyků i povyku. Minimálně předchozí knihy – Man Bookerovou cenou vyznamenaný román Vědomí konce (2011) a vzpomínkové Roviny života (2013), ale i zřejmě nejslavnější Flaubertův papoušek (1984) – mají stylově podobu klidných odstavců rozvážného vypravěče, které plynou spíš s emocí a asociací. Jako by někdo vzpomínal na dávné vzplanutí; detaily se vybavují znenadání, a přece v jakési melancholické harmonii.

Co výborně fungovalo u románů fikčních či inspirovaných vlastním životem a vášní, pokouší se Barnes v zatím poslední knize aplikovat na látce historické. Hukot času předkládá tytéž pečlivě zkonstruované pasáže svázané neviditelným řádem, leč tématem není život obecný, nýbrž konkrétní: vypráví se o Dmitriji Šostakovičovi. Autor rozčlenil román do tří částí odpovídajících třem asi nejznámějším epizodám ze života ruského skladatele: zdrcující kritice jeho opery Lady Macbeth Mcenského újezdu z roku 1936, cestě do USA v roce 1948 a nucenému vstupu do komunistické strany za Chruščovovy vlády.

Výsledek je ovšem polovičatý: na jedné straně schraňující zajímavé střípky Šostakovičova života, na druhé ohledávající jeho nitro. Jako biografie ovšem kniha v silné konkurenci nemá šanci,…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte