Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, Téma

Soumrak spermie

Jak zachránit skomírající armádu, bez níž lidstvo nemá šanci

Stále méně spermií. (Laboratoř kliniky Gennet) • Autor: Matěj Stránský
Stále méně spermií. (Laboratoř kliniky Gennet) • Autor: Matěj Stránský

Vojtěch se ještě před třicítkou ocitl v situaci, kterou si většina mužů projektuje až někam daleko za důchod. Je mu právě sedmadvacet a se svojí o něco starší partnerkou se pokoušel počít dítě. Když se to po mnoha měsících nedařilo, pár začal zvažovat návštěvu lékaře. Jako první k tomu přikročila ona, Vojtěch svoji přítelkyni následoval hlavně ze studu, že tíha vyšetření a s tím spojený stres leží hlavně na ní. Představa lékařského vyšetření v takto choulostivé oblasti mu samozřejmě nebyla nijak příjemná. „Nepatřím zrovna k těm, jimž by bylo příjemné otevřeně mluvit o citlivých věcech nebo o jakýchkoli problémech. A to ani s nejbližšími lidmi,“ říká zaměstnanec pražské komunikační agentury. „I proto jsem se dlouho rozhodoval, zda jít k lékaři, byť jen na preventivní vyšetření.“ Nakonec se ale v čekárně ocitl a lékaři zjistili, že jeho spermie sice nemají problém s pohyblivostí, ale je jich fatálně málo.

Výsledek ještě není definitivní a dvacátník Vojtěch stále doufá v dobrý konec. Šestačtyřicetiletý Kryštof už svůj happy end každý den žije: na otcovské dovolené se stará o čtyřletého a šestiletého syna. I on ale zažil před pár lety nepříjemné překvapení. „Nikdy mě nenapadlo, že bych mohl mít problém tohoto typu,“ říká. S přítelkyní věděli, že je čeká umělé oplodnění, protože ona už měla lékařsky potvrzené, že „přirozeně“ dítě nepočne, při dodatečném vyšetření se ale zjistilo, že problém je i na Kryštofově straně. Laicky řečeno – jeho spermie jsou zdravé, ale nepřežijí „ve…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.