gennet, centrum lekarskegenetiky a asistovane reprodukce, 17.2.2014
Stále méně spermií. (Laboratoř kliniky Gennet) • Autor: Matěj Stránský

Vojtěch se ještě před třicítkou ocitl v situaci, kterou si většina mužů projektuje až někam daleko za důchod. Je mu právě sedmadvacet a se svojí o něco starší partnerkou se pokoušel počít dítě. Když se to po mnoha měsících nedařilo, pár začal zvažovat návštěvu lékaře. Jako první k tomu přikročila ona, Vojtěch svoji přítelkyni následoval hlavně ze studu, že tíha vyšetření a s tím spojený stres leží hlavně na ní. Představa lékařského vyšetření v takto choulostivé oblasti mu samozřejmě nebyla nijak příjemná. „Nepatřím zrovna k těm, jimž by bylo příjemné otevřeně mluvit o citlivých věcech nebo o jakýchkoli problémech. A to ani s nejbližšími lidmi,“ říká zaměstnanec pražské komunikační agentury. „I proto jsem se dlouho rozhodoval, zda jít k lékaři, byť jen na preventivní vyšetření.“ Nakonec se ale v čekárně ocitl a lékaři zjistili, že jeho spermie sice nemají problém s pohyblivostí, ale je jich fatálně málo.

Výsledek ještě není definitivní a dvacátník Vojtěch stále doufá v dobrý konec. Šestačtyřicetiletý Kryštof už svůj happy end každý den žije: na otcovské dovolené se stará o čtyřletého a šestiletého syna. I on ale zažil před pár lety nepříjemné překvapení. „Nikdy mě nenapadlo, že bych mohl mít problém tohoto typu,“ říká. S přítelkyní věděli, že je čeká umělé oplodnění, protože ona už měla lékařsky potvrzené, že „přirozeně“ dítě nepočne, při dodatečném vyšetření se ale zjistilo, že problém je i na Kryštofově straně. Laicky řečeno – jeho spermie jsou zdravé, ale nepřežijí „ve…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1747

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte