Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Soumrak spermie

Jak zachránit skomírající armádu, bez níž lidstvo nemá šanci

gennet, centrum lekarskegenetiky a asistovane reprodukce, 17.2.2014
Stále méně spermií. (Laboratoř kliniky Gennet) • Autor: Matěj Stránský

Vojtěch se ještě před třicítkou ocitl v situaci, kterou si většina mužů projektuje až někam daleko za důchod. Je mu právě sedmadvacet a se svojí o něco starší partnerkou se pokoušel počít dítě. Když se to po mnoha měsících nedařilo, pár začal zvažovat návštěvu lékaře. Jako první k tomu přikročila ona, Vojtěch svoji přítelkyni následoval hlavně ze studu, že tíha vyšetření a s tím spojený stres leží hlavně na ní. Představa lékařského vyšetření v takto choulostivé oblasti mu samozřejmě nebyla nijak příjemná. „Nepatřím zrovna k těm, jimž by bylo příjemné otevřeně mluvit o citlivých věcech nebo o jakýchkoli problémech. A to ani s nejbližšími lidmi,“ říká zaměstnanec pražské komunikační agentury. „I proto jsem se dlouho rozhodoval, zda jít k lékaři, byť jen na preventivní vyšetření.“ Nakonec se ale v čekárně ocitl a lékaři zjistili, že jeho spermie sice nemají problém s pohyblivostí, ale je jich fatálně málo.

Výsledek ještě není definitivní a dvacátník Vojtěch stále doufá v dobrý konec. Šestačtyřicetiletý Kryštof už svůj happy end každý den žije: na otcovské dovolené se stará o čtyřletého a šestiletého syna. I on ale zažil před pár lety nepříjemné překvapení. „Nikdy mě nenapadlo, že bych mohl mít problém tohoto typu,“ říká. S přítelkyní věděli, že je čeká umělé oplodnění, protože ona už měla lékařsky potvrzené, že „přirozeně“ dítě nepočne, při dodatečném vyšetření se ale zjistilo, že problém je i na Kryštofově straně. Laicky řečeno – jeho spermie jsou zdravé, ale nepřežijí „ve…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte