Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Součást trendu

Úder teroristů ve Španělsku byl jenom otázkou času

Španělští experti tvrdí, že podobné chvíle, jaké země zažívala minulý čtvrtek při útocích a v letovisku Cambrils, tak trochu očekávali. Poslední velký teroristický atentát se v zemi odehrál již před třinácti lety, kdy v březnu 2004 stoupenci al-Káidy zavraždili v příměstských vlacích Madridu 192 lidí. V posledních letech ale napětí stoupalo a španělské bezpečnostní složky rok co rok zatýkaly stále větší počet podezřelých teroristů.

Vloni jich již bylo 69 a teď se přípravy k útoku zdařily: v okamžiku vzniku tohoto textu bylo jasné, že během zmíněných útoků zahynulo nejméně 14 nevinných obětí a více než stovka byla zraněna, někteří velmi vážně.. Policisté pět teroristů zastřelili a  několik dalších zadrželi, barcelonský útočník ale v sobotu dopoledne stále unikal. Další útočník zemřel zjevně během přípravy výbušnin. Policisté měli za to, že právě exploze připravovaných výbušnin zabránila mnohem větší katastrofě a teroristé se po ní museli uchýlit k záložnímu plánu spočívajícím v najíždění auty do davů. Mnohé ale zatím zůstává nejasné, jak už to v podobných případech bývá.

Ďábelsky jednoduché

Pro Španělsko není terorismus ani jeho islamistická podoba žádným překvapením. Země má letité zkušenosti s atentáty vedenými ve jménu baskické nezávislosti. V zemi zároveň tradičně žije početná islámská komunita, jejíž velikost roste. Španělská policie má s terorismem zkušenosti, umí rozbíjet teroristické sítě a sledovat dění v podsvětí. Možná i proto se dařilo útokům tak…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte